לאחר מעבר לבית חדש, נהוג לערוך לכבודו חנוכת בית. מדובר באירוע קטן, ולמרות שהוא נהוג במגוון רחב של תרבויות, היהדות העניקה לו רובד ייחודי ומרגש, בייחוד בשל מעמד קביעת המזוזה וברכות נוספות הנאמרות במהלך הטקס. לעיתים הדיירים החדשים מקבלים מאורחי האירוע מתנות חיוניות לביתם החדש כמו רהיטים, שלט לדלת, מארז מגבות ועוד. מטרת האירוע היא לחגוג את המעבר למשכן החדש ולהציג אותו לראווה לחברים ולמשפחה.

בעדות המזרח נהוג לערוך טקס הכולל הקראת טקסטים מקראיים, נתינת צדקה ופיוטים להצלחה. לעיתים הטקס כולו יתנהל על ידי אדם אחד ולעיתים יידרשו האורחים להקריא אף הם קטעים מספר הזוהר. בעדות אשכנז מתקיים הטקס במתכונת מעט שונה ולפעמים גם אינו מתקיים כלל. בתום הטקס המרגש של חנוכת הבית, נערכת ארוחה משותפת לכלל המוזמנים, בעוד שחלק נוטים לערוך סעודת הודיה לה' על כך שניתנה להם האפשרות לגור בביתם החדש.

בקרב שומרי המסורת, נהוג להכניס לדירה החדשה לחם ומלח בטרם הכניסה לבית כמו גם ספרי קודש, שכן אלה יהיו החפצים הראשונים שייכנסו למשכן החדש.

תחילת האירוע

בתחילת האירוע רצוי להגיש מאכלים קלים כמו פלטת ירקות טריים, מגשי גבינות ייחודיות (כדוגמת גבינת עיזים ובקר), מיני בסטה של זיתים וכבושים כמו גם סביצ'ה וסשימי. רכשו יינות איכותיים ומגוונים, שתיה קלה וכלים ייעודיים להגשת המשקאות.

הסעודה

בסעודה המתקיימת בתום חנוכת הבית, ניתן לשלב מגוון רחב של מאכלים מזינים וטעימים. במקום לבלות את היום במטבח ולבשל, מוטב להיעזר במגשי אירוח, שכן אלה יחסכו לכם זמן ויסופקו עבורכם במועד האירוע. החל ממגש פוקאצ'ות מרהיב, קישים, אנטיפסטי עשיר בירקות, סלט פסטה, סלט ניס, סלט קינואה וחיטה ועד לדגים כבושים. אפשר אף לסדר על השולחן פלטת גבינות עם מספר סוגי לחם כמו לחם מלא אגוזים, לחם כוסמין, לחם שיפון, לחם דגנים ובגט צרפתי. מומלץ להכין מספר מטבלים כדוגמת פסטו, גבינה עם שום ושמיר, טחינה, עגבניות מיובשות או מטבל מעגבניות חריפות. כך האורחים יוכלו לטעום משלל המטבלים בשילוב סוגי הלחמים השונים.

את המזון ניתן להגיש בסגנון בופה, כשכל אחד לוקח לעצמו את המזון האהוב עליו, או כסעודה מסודרת מסביב לשולחן.

משהו מתוק לסיום

אירוע מוצלח הוא אירוע שמוגשים בסופו קינוחים טעימים ואיכותיים החותמים את הסעודה. מגש פטיפורים מרהיב ומגש טארלטים הכולל קרם פטיסייר, פירות העונה או קרם קרמל\שוקולד, הם בהחלט קינוחים שמושכים העין ומסתמנים כמאכלים בלתי נשכחים. כמו כן, ניתן להגיש כוסות קטנות ובהן מוסים כמו שוקולד, מלבי לימון או פנקוטה ואף פחזניות קלאסיות במילוי קרם וניל. נוסף לאלה, רצוי להגיש לשולחן גם מגש של פירות טריים ואיכותיים לטובת אלרגניים או עבור האורחים השומרים על תפריט קלורי מאוזן.

 

חנוכת בית, אמנם אינה הלכה מוסדרת, אך נהוג לערוך אירוע מסוג זה בכדי לציין את המעבר לבית חדש ולחנוך אותו. בין אם אתם שומרי מסורת ובין אם לא, דירה חדשה היא אכן סיבה למסיבה, לכן קבעו מועד לאירוע בסמוך לתאריך הכניסה לבית, הזמינו את האנשים האהובים עליכם במיוחד, רכשו מגשי אירוח לאירועים המכילים מגוון רחב של מאכלים מזינים ואיכותיים וחגגו יחדיו את המעבר למשכן החדש. בשעה טובה!